NewsKoseli.Com

२०७५ साल, विदेशिएका युवा फर्कने सुरुआती वर्ष : प्रचण्ड

दशकभित्रै समृद्ध नेपाल निर्माणको सङ्कल्पसहित राष्ट्रिय एकता र विकासमा हातेमालो गर्न विपक्षी दलसँग अाग्रह

नेकपा (माओवादी) केन्द्रका अध्यक्ष पुष्पकमल दाहाल ‘प्रचण्ड’ ले नयाँ वर्ष– २०७५ विदेशिएका युवा स्वदेश फर्कन थालनी गर्ने वर्ष हुने विश्वास व्यक्त गर्दै सोही कामना गरेका छन् ।

अबको दशकलाई समृद्ध नेपाल निर्माणको दशक बनाउने सङ्कल्प गर्न समेत अध्यक्ष प्रचण्डले सबैमा आह्वान गरेका छन् । बाग्लुङको ढोरपाटन नगरपालिकास्थित बुर्तिबाङमा शनिवार आयोजित ढोरपाटन महोत्सवलाई सम्बोधन गर्दै अध्यक्ष प्रचण्डले निजी, सार्वजनिक र सहकारीको सहकार्यमा तीव्र आर्थिक विकास गर्ने सङ्कल्प गर्न आह्वान गरेका हुन् ।

‘विकासका निम्ति निजी क्षेत्र र सार्वजनिक क्षेत्रको सहकार्यविना तीव्र आर्थिक विकास हुन सक्दैन त्यसकारण निजी क्षेत्रसँग सहकार्य गर्ने प्रक्रियामा पनि एउटा नयाँ मोडल विकास गर्न चाहेका छौं,’ उनले भने– ‘निजी, सार्वजनिक र सहकारीबीचको सहकार्यबाटै आउँदो दशकभित्र नयाँ र समृद्ध नेपाल निर्माण गरिछाड्ने सङ्ककल्प गरौं, म सबैमा यही आह्वान गर्न चाहन्छु ।’

समृद्धिको यात्राका लागि राष्ट्रिय एकतालाई केन्द्रमा राखेर लाग्न अध्यक्ष प्रचण्डले प्रतिपक्षी दललाई समेत आह्वान गरे । ‘एकता नबनेको भए न १२ बुँदे समझदारी हुन्थ्यो न शान्ति सम्झौता हुन्थ्यो; न त संविधान बन्थ्यो न सङ्घीय गणतन्त्र र ३ तहको सरकार तथा विकासका निम्ति राष्ट्रिय सङ्कल्प नै हुनेथियो,’ उनले भने– ‘हामी अहिले पनि विकासका एजेन्डामा, निर्माणमा, समृद्धिमा, स्थायित्वमा कोही पनि सत्तापक्ष र प्रतिपक्ष होइनौं; राष्ट्रिय एकतालाई केन्द्रमा राखेर विकासको काममा हातेमालो गर्न वा सहकार्य गर्न सत्तापक्ष अथवा वाम गठबन्धन तयार छ ।’

नेपाली जनता ६० वर्षदेखि राजनीतिक अराजकताको चपेटामा परेकाले विकासका काममा पछाडि परेको भन्दै अध्यक्ष प्रचण्डले नयाँ संविधान बनेपछि त्यो स्थितिको अन्त्य भएको बताए । ‘एउटा सरकारले अगाडि सारेका कामहरू अर्को सरकार आएर भत्काइदिने र अर्कोले नयाँ योजना अगाडि सार्दा जनता जहिले पनि अन्योल र भ्रममा रहनुपर्ने बडो विचित्रको विडम्बना हामीले भोग्यौं,’ उनले भने– ‘नेपालको इतिहासमा यी सबै चुनैतीहरुलाई पार गर्दै नयाँ राष्ट्रिय एकता कायम गर्ने र नयाँ वातावरण निर्माण गर्ने सङ्घीयताको, गणतन्त्रको, समावेशिताको, समानुपातिकताको, विकासको, शिक्षाको, स्वास्थ्यको, रोजगारीको अधिकारलाई मौलिक अधिकारका रूपमा व्याख्या गरेको संविधान निर्माण गरेका छौं, यसले धनी र गरिबका बीचको दुरी घटाउने सुनिश्चितता गरेको छ ।’

नयाँ वर्ष– २०७५ लाई विदेशमा रहेका नेपाली युवाहरू देशभित्रै फर्कने सुरुआती वर्षको रूपमा हेर्न अध्यक्ष प्रचण्डले अपिल गरे । ‘देशबाहिर रहेका सम्पूर्ण नेपालीलाई अब नेपालभित्रै रोजगारीको सृष्टि गर्ने र आर्थिक विकासमा गति प्रदान गर्ने अभियान चलेको छ,’ उनले भने– ‘यो नयाँ वर्षलाई नेपाली युवाहरू देशभित्रै फर्कने वर्षका रूपमा हेर्न म सबैमा अपिल गर्दछु ।’

प्रतिकृया दिनुहोस्

Google AdSense

आजको तिथि, मिति र अहिलेको समय

ट्विटरमा न्युजकोसेली

Google AdSense

आजको विनिमय दर